Logowanie

Zapytaj w e-prawnik.pl

dodaj nowe pytanie

Witam, Kontaktuję się z Państwem w nietypowej dość sprawie. Mieszkam w domu jednorodzinnym na osiedlu domów (bardzo spokojna dzielnica, strefa zamieszkania o niskim natężeniu ruchu samochodowego i pieszego) i posiadam psa (rasa owczarek belgijski, wiek 2,5 roku). Pies w ciągu dnia przebywa na zewnątrz, w ogrodzie. Ma wyznaczone miejsce, gdzie może się poruszać (nie jest to kojec, a wydzielone płotkami chodniki przy domu oraz fragment trawnika). Pies nie jest wiązany na łańcuchu ani na smyczy przy domu, gdy jest na zewnątrz, ma dostęp do świeżej wody i może wejśc do domu w zasadzie w każdej chwili (otwarte drzwi). W domu mieszka dwoje emerytów, jedno z nich jest cały czas w domu i pilnuje psa (wpuszcza/wypuszcza, karmi, spacery itp). Pies minimum raz dziennie wyprowadzany jest na dłuższy spacer do lasu, często biega przy rowerze na dłuższych dystansach. Odbywa także szkolenia u profesjonalnego trenera psów, uczony jest posłuszeństwa. Szkolenia rozpoczął w maju 2016 roku. Pies szczeka sporadycznie, tyle ile wymaga sytuacja (kurier do sąsiadów, przechodzący piesi, przejeżdżające auto, inne psy). Szczekanie trwa 1-2 minuty, aż sytuacja na ulicy się uspokoi. Nie szczeka 'w powietrze' czy na ptaki, liście itp. Pies śpi w domu, po godzinie 20 wypuszczany jest jedynie za potrzebą i wraca do domu do swojego legowiska, wypuszczany jest nie wcześniej niż o godz. 7 rano. Sedno problemu: sąsiad (bezpośredni przez płot) 'odprawia' nam awantury (krzyki, płacze, odgrażanie się), średnio co 2-3 tygodnie, uskarżając się na ciągłe ujadanie psa, że go nie uciszamy, że nic nie robimy żeby nie szczekał. Obraża (wyzywa od chamów i innych...), regularnie krzyczy i gwiżdże na psa. Na argumenty, że inni sąsiedzi mają psy i zachowują sie podobnie lub więcej szczekają (również w nocy) otrzymujemy odpowiedź, że nasz pies ma donośniejszy głos i że mamy coś z tym zrobić. W naszym zakresie zrobione jest wszystko co tylko możliwe, aby pies był spokojny, nie miał powodu do bezpodstawnego/bezsensownego szczekania. Czy możemy coś zrobić w tej sytuacji, aby sąsiad przestał nas nękać? Opiekun, który większość czasu spędza z psem, po takich awanturach, nie jest w stanie spać i normalnie funkcjonować przez 1-2 dni, ze względu na słabe nerwy. Sąsiad wie o szkoleniach i cyt. 'docenia nasze starania przy uciszaniu psa kiedy konieczne', ale to za mało dla niego. Proszę o pomoc. Z poważaniem Adam

zapytał(a): Adam data: 9.8.2017

Odpowiedz Sprawdź bezpłatną wycenę!

Ty również masz Problem Prawny? Skorzystaj z darmowej wyceny!

Porady prawne e-prawnik.pl:


Tagi

Porady prawne online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 5
  • 3
  • 3
  • 5
  • 0
  • osób

Współpracują z nami

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.