Logowanie

Zapytaj w e-prawnik.pl

dodaj nowe pytanie

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim - przymusowy?

Jestem zatrudniona w polskiej sieci handlowej jako kierownik sklepu od lutego 2009. W styczniu 2010 roku dowiedziałam się, że jestem w ciąży, postanowiłam jednak dla dobra firmy pozostać w pracy. Pracowałam do końca lipca 2010 roku. Potem wzięłam już zwolnienie lekarskie i 12.09.2011 urodziłam dziecko. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim do 12.02.2011 (łącznie z urlopem fakultatywnym). Na dzień 14 i 15 luty zamierzam wziąć jeszcze dwa dni opieki na dziecko i od 16.02.2011 wrócić do pracy. Jednak mój bezpośredni przełożony chce mnie wysłać przymusowo na zaległy urlop wypoczynkowy. Moje pytanie brzmi czy można zmusić pracownicę wracającą z urlopu macierzyńskiego do pójścia na zaległy urlop wypoczynkowy (ja słyszałam o przymusie urlopowym tylko w przypadku gdy pracownik znajduje się w okresie wypowiedzenia)? Mam też drugie pytanie. Czy jeśli mam umowę na czas określony to czy mogę dostać wypowiedzenie po powrocie do pracy jeśli nie obniżę wymiaru czasu pracy, a jeśli muszę obniżyć aby być przez rok pod ochroną to czy może to być np. 39/40 etatu? Proszę o szybką odpowiedź.

zapytał(a): Jolanta Kaczmarczyk data: 27.1.2011

Odpowiedz Sprawdź bezpłatną wycenę!

Ty również masz Problem Prawny? Skorzystaj z darmowej wyceny!

Porady prawne e-prawnik.pl:


Tagi

Porady prawne online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 5
  • 3
  • 0
  • 6
  • 1
  • osób

Współpracują z nami

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.