Logowanie

Zapytaj w e-prawnik.pl

dodaj nowe pytanie

Jestem sołtysem II kadencji dużej miejscowości. Przy ostatnich wyborach na sołtysa, utworzyła się duża grupa przeciwników, która popierała na wszelki sposób moją kontrkandydatkę. Wybory na sołtysa i Rady Sołeckiej odbywają się w tradycyjny sposób, czyli przez głosowanie do urn. Sołtysem zostałam dalej, ale nie wybrano Rady Sołeckiej, bo zgłosiła się tylko jedna osoba(zapis w statucie mówi o 8 osobach). We wrześniu 2015, czyli na pierwsze zebranie wiejskie przyszła właśnie ta grupa ?agresywna? i złożyła wniosek o utworzenie komisji rewizyjnej, podała członków i pod naciskiem podjęła uchwałę, bo ich była większość. W statucie jest zapis, że zebranie wiejskie może powołać komisje rewizyjną, ale nie jest określone ile członków ma liczyć, niema regulaminu czym ma się zająć czy jak ma się odbyć głosowanie(jawnie ? tajnie). Jest też punkt 2 par. 3, że należy powiadomić mieszkańców na minimum 5 dni od zebrania o porządku obrad w którym będzie informacja, że będziemy wybierać komisie rewizyjną i podejmować uchwałę, a tego nie uczyniono . Naruszono więc punkt 2 par. 3, tym samym istnieją chyba podstawy do anulowania uchwały przez Urząd czy zebranie wiejskie. Do Rady Miasta pisałam pismo o uchylenie. Przewodnicząca Rady Miasta odpisała, że nie naruszono podstaw? . Czuję, że to ja mam rację, nie może być tak, że przyjdzie jakaś grupa społeczna i ustala co chce. Komisja może powstać ale z powiadomieniem wszystkich mieszkańców na tablicach, stronie internetowej itd. Jako sołtys od samego początku informuję mieszkańców i stosuję się do zapisu statutu. Proszę o poradę co dalej robić, gdzie się można odwołać by uchylić tą uchwałe. Pozdrawiam Danuta

zapytał(a): Danuta data: 22.8.2016

Odpowiedz Sprawdź bezpłatną wycenę!

Ty również masz Problem Prawny? Skorzystaj z darmowej wyceny!

Porady prawne e-prawnik.pl:


Tagi

Porady prawne online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 2
  • 2
  • 6
  • 6
  • 0
  • osób

Współpracują z nami

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane