Logowanie

Zapytaj w e-prawnik.pl

dodaj nowe pytanie

Jak napisac testament?

zapytał(a): onilon data: 3.8.2010

Odpowiedz Sprawdź bezpłatną wycenę!

Odpowiedzi

 • Testament może zawierać rozporządzenie tylko jednego spadkobiercy. Sporządzić testament może osoba mająca pełną zdolność prawną, a więc w pełni poczytalna i pełnoletnia. Nieważny jest testament spisany w stanie wyłączającym świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Nieważny jest też testament sporządzony pod wpływem błędu lub groźby.Testament można sporządzić na dwa sposoby: -u notariusza Najbezpieczniejsze jest sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego. Testament notarialny jest dokumentem urzędowym i stanowi dowód tego, co zostało w nim poświadczone. Powierzając jego spisanie specjaliście mamy gwarancję ważności testamentu i tego, że nasza wola zostanie wyrażona w sposób precyzyjny. -własnoręcznie Aby testament spisany własnoręcznie był ważny, musi on być: napisany przez spadkodawcę w całości pismem ręcznym (nie można go napisać na maszynie, na komputerze), podpisany przez spadkodawcę, opatrzony przez niego datą. Z testamentu własnoręcznego musi jednoznacznie wynikać, że jest to ostania wola. Najlepiej zatytułować go \"Testament?, \"Moja ostatnia wola? oraz użyć sformułowania: \"Ja niżej podpisany (imię, nazwisko) oświadczam, że do spadku po mnie powołuję (tu nazwiska osób powołanych do spadku)?. Pismo powinno być czytelne, tzn. musi dać się odczytać (w ostateczności przez grafologa).Testament musi być opatrzony własnoręcznym podpisem spadkodawcy. Przy czym najlepiej podpisać się pełnym imieniem i nazwiskiem. Podpis należy zamieścić pod treścią. Brak własnoręcznego podpisu stanowi często przyczynę nieważności testamentu.

  odpowiedział(a): albertkow data: 23.9.2010

  64 41
Ty również masz Problem Prawny? Skorzystaj z darmowej wyceny!

Porady prawne e-prawnik.pl:


Tagi

Porady prawne online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 1
 • 6
 • 9
 • 3
 • 6
 • osób

Współpracują z nami

Katarzyna Tomczak

Katarzyna Tomczak

Specjalizuje się w prawie rodzinnym - pomaga w egzekucji alimentów, doradza podczas rozwodów i przy podziale majątku. Prowadzi sprawy spadkowe. Sporządza także opinie z zakresu prawa mieszkaniowego.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane