Logowanie

Zapytaj w e-prawnik.pl

dodaj nowe pytanie

Czy testament musi być ręcznie napisany czy można napisać na maszynie i tylko podpis się liczy

zapytał(a): Janowski data: 12.11.2010

Odpowiedz Sprawdź bezpłatną wycenę!

Odpowiedzi

  • Jeśli nie sporządza się testament w formie aktu notarialnego, spadkodawca może sporządzić testament zgodnie z art. 949 Kodeksu cywilnego w ten sposób, że: -napisze go w całości pismem ręcznym, -podpisze, -opatrzy datą. Nieważny będzie testament np. napisany na maszynie czy komputerze, nieważny będzie testament w formie zapisu głosu na nośniku magnetycznym lub cyfrowym. Testament nie będzie ważny, jeśli sporządzi go inna osoba, której testator dyktował tekst testamentu. Testament musi zostać sporządzony własną ręką testatora za pomocą jakiegokolwiek środka pisarskiego, np. ołówka, długopisu, pióra, farbą itp. Własnoręczny musi być także podpis testatora. Wystarczy podanie własnego nazwiska. W pewnych sytuacjach wystarczy podanie imienia, jeśli stosunek między spadkodawcą a spadkobiercą uzasadnia posłużeniem się tego rodzaju podpisem. Umieszczenie samych inicjałów, co do zasady nie jest wystarczające chyba, że w określonej sytuacji nie ma wątpliwości, co do autorstwa testamentu.

    odpowiedział(a): Bartus20 data: 12.11.2010

    283 106
  • czy wystarczy podpis testora na testamecie osoby starszej która nie mogła już pisać a dyktowała to innej osobie ?

    odpowiedział(a): Adrian data: 20.5.2011

    168 204
Ty również masz Problem Prawny? Skorzystaj z darmowej wyceny!

Porady prawne e-prawnik.pl:


Tagi

Porady prawne online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 6
  • 7
  • 4
  • 7
  • osób

Współpracują z nami

Katarzyna Tomczak

Katarzyna Tomczak

Specjalizuje się w prawie rodzinnym - pomaga w egzekucji alimentów, doradza podczas rozwodów i przy podziale majątku. Prowadzi sprawy spadkowe. Sporządza także opinie z zakresu prawa mieszkaniowego.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane