Logowanie

Zapytaj w e-prawnik.pl

dodaj nowe pytanie

Czy opisana sytuacja dotyczy naruszenia praw autorskich?

Witam. Poszukuję informacji z dziedziny prawa autorskiego. Jestem konstruktorem budowlanym. Wspólnie z kolegą, również konstruktorem wykonaliśmy dla pewnej pracowni projektowej (architektonicznej) projekt konstrukcji bloku mieszkalnego. Blok miał 3 piętra mieszkalne, parter usługi. Dach budynku płaski (budynek zwieńczony był stropem żelbetowym). Standardowy budynek. Wszystko zostało wykonane zgodnie z dostarczoną architekturą. Przekazaliśmy projekt(mamy protokół przekazania), otrzymaliśmy wynagrodzenie. I dotąd wszystko gra. Po jakimś czasie okazało się, że pracownia architektoniczna słabo zapoznała się z miejscowym planem i dach płaski jest wykluczony. Powstała nowa wersja, nawet nam ją przedstawiono. Jednakże nie zostało nam wydane zlecenie na zmiany. Sprawa pozornie ucichła. Po kilku miesiącach dowiedzieliśmy się, że projekt został zatwierdzony i wydano pozwolenie na budowę. Architektura zakładała usunięcie najwyższego stropu i zrobienie więźby dachowej. Okazało się, że nasz projekt konstrukcji bez informowania nas został siłami pracowni adaptowany do nowej formy. Wypięto rysunek najwyższego stropu. A był on integralną częścią projektu. Do urzędu przekazano rozkompletowany projekt naszej branży. Urząd nie sprawdza merytorycznej zawartości projektu. Więc dał się oszukać. Architektura ?poszła ? od jednego budynku, konstrukcja od innego(bo to w sumie inny obiekt, zarówno wizualnie jak i konstrukcyjnie). Mam pytanie... Czy jest to naruszenie praw autorskich? Dodam jeszcze, że naraziło nas to na posądzenie o błędne wykonanie projektu(tzn niezgodnie z założeniami architektury). W opisie technicznym zapewne nadal figurują wszystkie stropy, a jednego już nie ma. Nie ma w projekcie obliczeń i rysunku konstrukcji dachu, co automatycznie stawia nas w sytuacji wykonania projektu niezgodnie z rozporządzeniem dotyczącym formy i treści projektu budowlanego, a tym samym oświadczenia załączone do projektu, mówiące, że wykonaliśmy go zgodnie z obowiązującymi przepisami, stają się potwierdzeniem nieprawdy. Co mogę i powinienem zrobić w zaistniałej sytuacji? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

zapytał(a): Silent_Bob data: 24.1.2011

Odpowiedz Sprawdź bezpłatną wycenę!

Ty również masz Problem Prawny? Skorzystaj z darmowej wyceny!

Porady prawne e-prawnik.pl:


Tagi

Porady prawne online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 4
  • 9
  • 9
  • 9
  • 8
  • osób

Współpracują z nami

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.