Forum prawne

czy nieżyjący nie dziedziczą?

czy nieżyjący nie dziedziczą? Witam,
mam pytanie czy mogę zgłosić apelację, odwołać się od orzeczenia sądu.
Jestem jedyną spadkobierczynią taty. Zmarł on w 2007 roku. 3 lata temu przeprowadziłam sprawę o nabyciu spadku po nim. tat miał udział 3/32 w nieruchomości która była jego domem rodzinnym. 2 lata temu zmarła jego matka, moja babcia. Razem z rodziną (troje rodzeństwa mojego taty) przeprowadziliśmy sprawę spadkową po babci. Babcia miała 20/32 części nieruchomości. wujek odnalazł jakieś ręczne testamenty babci( jeszcze z przed roku 2007) gdzie babcia swoją część w połowie przekazuje swojej córce a pozostałość podzieliła na 3 synów ( tj. też na mojego tatę). otwarcie testamentu nastąpiło w zeszłym roku. dzisiaj sędzia zakończył sprawę, gdzie uznał, że zgodnie z testamentem 3/5 dostaje moja ciocia i po 1/5 dwóch wujków.
Uznał, że mój tata nic nie dziedziczy i tym samym mnie się nic nie należy. Czy można się od tego wyroku odwołać i jakie są szanse na pozytywny wynik?
Dodam, że Sąd orzekł, że babcia mogła dopisać w testamencie, że dzieci po niej dziedziczą a w chwili ich śmierci dziedziczą ich dzieci. Trochę to zagmatwane.Że teoretycznie po śmierci mojego taty powinna to zrobić. A że nie napisała nowego testamentu, to są znalazł jakieś paragrafy, które mówią, że mi jako córce nie należy się nic po babci.
Z góry dziękuję za pomoc.

2013.5.13 21:34:38

Odpowiedzi w temacie: czy nieżyjący nie dziedziczą? (1)

W przypadku dziedziczenia ustawowego w przypadku śmierci Pani taty niejako zajęłaby Pani jego miejsce jako uprawnionej. Jednakże w przypadku dziedziczenia testamentowego sytuacja wygląda inaczej. Znajduje tutaj zastosowanie art. 965 KC ktory stanowi, że w przypadku gdy np. jeden ze spadkobierców testamentowych nie może być spadkobiercą, to w braku odmiennej woli przeznaczony dla niego udział przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do przypadających im udzialów. Pani babcia nie wyraziła w testamencie odmiennej woli ani nie dokonała podstawienia (art. 963 KC) np. właśnie w postaci dopiski o której Pani wspomniała, zatem znajduje zastosowanie przyrost z art. 965 KC.

Pani babcia zmarła po Pani tacie i dopiero wtedy testament zyskał \"moc\" prawną (w chwili jej śmierci) więc fakt sporządzenia go przed datą śmierci Pani ojca nie odgrywa w tym przypadku roli.

2013.6.11 22:2:53

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika