Nowa egzekucja z nieruchomości

Wielu wierzycieli, składających do komornika wniosek o wszczęcie wobec dłużnika egzekucji z nieruchomości, nie ma świadomości, iż w ramach takiej egzekucji odbywają się co do zasady jedynie dwie licytacje. W przypadku, gdy na obu terminach licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, egzekucję z nieruchomości umarza się. Wyjątkowo ustawa dopuszcza możliwość przejęcia nieruchomości będącej przedmiotem egzekucji poza licytacją.

Zgodnie z art. 982 § 1 i § 3 k.p.c., gdy na pierwszym terminie licytacji nikt nie przystąpił do przetargu, ustawodawca daje możliwość przejęcia nieruchomości poza licytacją, jednak ogranicza ją do dwóch przypadków:

  1. Gdy przedmiotem egzekucji jest nieruchomość rolna, uprawnienie do przejęcia tej nieruchomości przysługuje współwłaścicielowi nieruchomości wystawionej na licytację, pod warunkiem, iż nie jest on dłużnikiem osobistym wierzyciela.
  2. Gdy przedmiotem egzekucji jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, uprawnienie do przejęcia tej nieruchomości przysługuje wierzycielowi hipotecznemu.

Natomiast zgodnie z art. 984 § 1 k.p.c., jeśli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpił do przetargu, uprawnienie do przejęcia nieruchomości będącej przedmiotem egzekucji przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi.

Jeżeli po drugiej licytacji żaden z podmiotów uprawnionych, o których mowa w art. 984 § 1 k.p.c., nie przejął nieruchomości na własność, postępowanie egzekucyjne umarza się. 

Bardzo istotną regulacją prawną, co do istnienia której wielu wierzycieli nie ma świadomości, jest art. 985 § 1 in fine, który stanowi, iż: „…nowa egzekucja z tej nieruchomości może być wszczęta dopiero po upływie 6 miesięcy od daty drugiej licytacji.”.

Zgodnie z poglądami doktryny, powyżej wskazany 6-miesięczny termin statuujący zakaz wszczęcia i prowadzenia nowej egzekucji z nieruchomości, co do której, po wyczerpaniu powyższej procedury, umorzono egzekucję, dotyczy wszystkich wierzycieli. Oznacza to, iż zarówno wierzyciel, który dotychczas brał udział w egzekucji z tej nieruchomości, jak i taki który nie brał udziału w tej egzekucji, będą obowiązani odczekać określony ustawą termin minimalny, aby możliwe było wszczęcie egzekucji z tej określonej nieruchomości.

W kontekście nowej egzekucji z nieruchomości ważne normy prawne zawarte są także w art. 948 §  11 k.p.c.: Jeżeli wniosek o wszczęcie nowej egzekucji złożono w terminie trzech lat od daty umorzenia postępowania, w którym dokonano opisu i oszacowania nieruchomości, komornik dokona nowego opisu i oszacowania tylko na wniosek wierzyciela lub dłużnika. Dłużnik może złożyć taki wniosek w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia mu wezwania do zapłaty, o czym należy go pouczyć przy doręczeniu wezwania.”


Joanna Bacior

Radca Prawny

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika