Logowanie

Zapytaj w e-prawnik.pl

dodaj nowe pytanie

czy do sprawy rozwodowej są powoływani świadkowie której ze stron?

Witam. Jestem w trakcie rozwodu. czy moja żona może powołać na świadka moją obecną partnerkę- i czy w rezultacie moja obecna partnerka musi stawić się w sądzie?

zapytał(a): janko184 data: 13.10.2010

Odpowiedz Sprawdź bezpłatną wycenę!

Odpowiedzi

  • Witam, Pana obecna partnerka może być powołana na świadka w sprawie rozwodowej. W sprawach cywilnych, do których zalicza się sprawa rozwodowa, nie mogą być powoływani: - osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swych spostrzeżeń, - wojskowi i urzędnicy nie zwolnieni od zachowania tajemnicy służbowej, jeżeli ich zeznanie miałoby być połączone z jej naruszeniem, - przedstawiciele ustawowi stron oraz osoby, które mogą być przesłuchane w charakterze strony jako organy osoby prawnej lub innej organizacji mającej zdolność sądową, - współuczestnicy jednolici (sytuacja w której wyrok dotyczyć ma niepodzielnie kilku osób), - mediator co do faktów, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji, chyba że strony zwolnią go z obowiązku zachowania tajemnicy mediacji. Ponadto w sprawach rozwodowych zgodnie z art. 430 kodeksu postępowania cywilnego- świadkami nie mogą być: - małoletni, którzy nie ukończyli lat 13 oraz - zstępni (czyli dzieci, wnuki) stron, którzy nie ukończyli lat 17.

    odpowiedział(a): jehhud data: 13.10.2010

    64 70
Ty również masz Problem Prawny? Skorzystaj z darmowej wyceny!

Porady prawne e-prawnik.pl:


Tagi

Porady prawne online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 2
  • 0
  • 2
  • 3
  • 1
  • osób

Współpracują z nami

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane