Logowanie

Zapytaj w e-prawnik.pl

dodaj nowe pytanie

Alimenty zaległe, czy alimenty bieżące?

Witam. Być może tu ktoś odpowie na nurtujące mnie pytanie. Od 2005r. nie otrzymuję alimentów zasądzonych na córkę przez polski sąd. Tata jest obcokrajowcem - Włochem. W sprawach zagranicznych egzekucji alimentów nie występują komornicy, więc oddałam sprawę o egzekucję poprzez sąd, tak jak nasze prawo stanowi. Po blisko 10 latach bez jakiejkolwiek decyzji ze strony włoskiej i przerzucaniu akt z biurka na biurko, postanowiłam udać się inną drogą. Znalazłam prawnika we Włoszech, który w ciągu 2 lat w końcu skutecznie przebrnął przez administrację włoską i w końcu zaczynają mi wpływać potrącane tacie pieniążki. W latach gdy egzekucja była bezskuteczna otrzymywałam alimenty z FA, a wcześniej zaliczkę alimentacyjną. Tyle, że zasądzone alimenty to 3000zł/miesiąc, a FA płaci maksymalnie 500zł i taką też kwotę otrzymywałam. Powodowało to jednak, że zaległości stale się zwiększały i na chwilę obecną dłużnik jest winien z tytułu alimentów ponad 100 tys euro. Czy teraz w chwili, gdy zaczną mi wpływać pieniążki (też niepełne miesięczne alimenty na miesiąc), powinnam je zgłaszać do FA? Czy mam to najpierw odliczać od alimentów zaległych, których suma i tak nadal będzie rosła? Wedle prawa włoskiego najpierw spłaca się zaległości, a jak stanowi nasze polskie?

zapytał(a): Joanna data: 14.3.2017

Odpowiedz Sprawdź bezpłatną wycenę!

Ty również masz Problem Prawny? Skorzystaj z darmowej wyceny!

Porady prawne e-prawnik.pl:


Tagi

Porady prawne online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 9
  • 5
  • 8
  • 8
  • 2
  • osób

Współpracują z nami

Michał Włodarczyk

Michał Włodarczyk

Specjalizuje się w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zajmuje się także prawem oświatowym. W praktyce doradza w zakresie organizacji pozarządowych.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane